Шестиот тенисер во моментов на светот, Саша Зверев денеска сензационално ан турнирот во Минхен загуби од 107. тенисер на светот, претставникот од Белорусија, Илја Ивашка, со 2:1 по сетови.

Иако Зверев го доби првиот сет, сепак, на анонимниот Ивашка му појде од рака да го сврти резултатот во своја полза. По стартните 7:6, Ивашка го доби мечот со 7:5 односно 6:3.

На тој начин тој успеа да го оствари досега најголемиот успех во кариерата и да се пласира во полуфиналето од турнирот. Таму белорусинот го чека за противник Јан Леонард Штруф.

 

sportmedia.mk