ЗОИ: Првата златна медаља на Олимпијада за Швеѓанката Кала

Првата дисциплина во која беше доделен златен медал е скијатлонот каде триумфираше Швеѓанката Шарлот Кала . Со тоа на најдобар можен начин Кала ќе ги памети 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг. Кала долгата патека од 15 километри ја мина за време од 40:44.9 минути. Швеѓанката беше осум секунди подобра од Норвежанката Марит Бјерген, третото место и припадна на Криста Пармакоски од Финска.

Поврзани

Најнови вести

Коментари