Тоа е единствениот трофеј кој Реал оваа сезона може да го освои. Според тамошните медиуми, Зидан бил физички и психички умирен, поради тоа донел одлука да се раздели со „кралевите“.

За легендарниот француски стручњак ова втор мандат на клупата на Реал Мадрид, тој се врати во март 2019 година.

Сепак, за разлика од првиот (2016-2018) во кој освои три трофеи во Лигата на шампиони, Ла Лига, две во шпанскиот Суперкуп, ФИФА светското првенство, овој пат не успеа да дојде до ниту еден трофеј.

Реал под негово водство минатата сезона ја освои титулата во Шпанија, но сега има два бода помалку од Атлетико и патот до тронот е многу тежок.

Зидан го водеше Реал на 318 натпревари и има учинок од 198 победи, 70 нерешение меча и 50 порази.

sportmedia.mk