За разлика од Истокот, во западната конкуренција во ВМФЛ немаше изненадувања. Сите фаворити на четирите попладневни меча победија. Скопје со 3:1 го победи Велазерими и сигурно чекори кон Првата лига. Велешта со двата гола во последните секунди од мечот успеа да освои големи три бода со Кадино, додека Гостивар дома славеше протов Тетекс со 1:0, а со истиот резултат триумфираше и Охрид против Дрита. Па така сите екипи кои се борат за врвот ги освоија бодовите.

Во ова коло слободна беше екипата на Кораби.

РЕЗУЛТАТИ – 19.КОЛО

СКОПЈЕ – ВЕЛАЗЕРИМИ 3:1

ВЕЛЕШТА – КАДИНО 2:0

ГОСТИВАР – ТЕТЕКС 1:0

ОХРИД – ДРИТА 1:0

КОРАБИ (слободен)

ТАБЕЛА

1.СКОПЈЕ 44

2.ВЕЛЕШТА 37

3.ГОСТИВАР 36

4.ОХРИД 35

5.КОРАБИ 25

6.ВЕЛАЗЕРИМИ 23

7.КАДИНО 19

8.ТЕТЕКС 15

9. ДРИТА 13

 

sportmedia.mk