Скопје на Автокоманда со 2:1 ја започна пролетната битка за влез во Првата лига. Лидерот со головите на Филип Јаневски и Христијан Кировски успеа да ја победи солидната екипа на Дрита, додека единствениот гол беше дело на Шпенд Асани.

Охрид лесно со 2:0 го совлада составот на Кораби, Цуцули и Реџепи беа стрелци, додека на мечевите Кадино – Тетекс и Велазерими – Велешта резултатот беше 0:0.

Да потсетиме дека мечот во Гостивар меѓу Вардар Форино и Гостивар не се одигра, СПОРТМЕДИА веќе извести за тоа.

На табелата Скопје и натаму е прв, но сега со 9 бодови пред Охрид и Велешта, се разбира Гостивар има меч помалку одиграно.

РЕЗУЛТАТИ

ОХРИД – КОРАБИ 2:0

КАДИНО – ТЕТЕКС 0:0

ВАРДАР (Ф) – ГОСТИВАР (неодиграно)

ВЕЛАЗЕРИМИ – ВЕЛЕШТА 0:0

СКОПЈЕ – ДРИТА 2:1

ТАБЕЛА

1.СКОПЈЕ 40

2.ОХРИД 31

3.ВЕЛЕШТА 31

4.ГОСТИВАР 30

5.КОРАБИ 24

6.ВЕЛАЗЕРИМИ 23

7.КАДИНО 16

8.ТЕТЕКС 14

9.ДРИТА 10

10.ВАРДАР (Ф) 10

sportmedia.mk