За првпат по подолго време едно коло во Првата лига ќе се одигра комплетно. За „гурманите“ на кошарката, денешната саботна програма има што да понуди, ќе се одиграат дури пет натпревари во рамките на 17. коло.

На домашните обврски се враќаат нашите АБА-лигаши, МЗТ Скопје и Работнички. Тимот од Аеродром е гостин на Академија ФМП, додека тимот од „Градски парк“ патува во Куманово.

Први колото ќе го отворат Еуроникел и Црн Дрим, еден час подоцна (27 ч.), Гостивар ќе биде домаќин на Пелистер, лидерот ќе бара одмазда на оваа средба по поразот од овој тим на домашен терен.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ

ДВОЈКИ 17. КОЛО

САБОТА:

16.00: Еуро Никел 2005 – Црн Дрим

17.00: Гостивар – Пелистер

18.00: ТФТ – Вардар

18.00: Академија ФМП – МЗТ Скопје Аеродром (МТВ)

19.00: Куманово 2009 – Работнички

НЕДЕЛА:

17.00: МЗТ Скопје Уни Банка – Кожув

 

sportmedia.mk