Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс го совладаа Далас Маверикс со 112:87 во „Чејс центарот“ во Сан Франциско и поведоа со 1:0 во финалето на Западната конференција во НБА лигата. „Воините“ направија разлика од 10 поени по првата четвртина и со сигурна игра до крајот ја зголемија со што стигнаа до убедлива победа. Тие го најдоа рецептот за успех, го запреа Лука Дончиќ кој постигна „само“ 20 поени, а останатите не беа на нивото за на Далас да му донесат победа.
Стеф Кари постигна 12 поени, а имаше и 12 блокади. Ендрју Вигинс постигна 19.

sportmedia.mk