Високи и убедливи победи на фаворитите во 21.коло во ВМФЛ – ИСТОК. Имено Тиквеш си ефектни 4:1 славеше против Плачковица. Спахиу, двапати Темелков и Костовски стрелаа за кавадарчани а Јошевски беше стрелец на голот за гостите.

Брегалница пак одигра уште еден добар натпревар и успеа да ја совлада Победа, некогашниот гигант во мак – фудбалот со 3:1. Стрелаа Мартин Стојанов еднаш и Дарко Додев двапати, се беше решено во првиот дел. Во продолжение од средбата “сините“ само рутнирано ја завршија својата работа.

Победа на домашните и во Пехчево, екипата на Кит Го со 2:1 освои три бода против Росоман. Мичковски и Борха беа стрелци за пехчевци.

Саса со 1:0 ја победи Слога Виница, победничкиот гол беше дело на Дуков, и во последната средба ова попладнев Осогово со гол во финишот на мечот успеа да го победи домашниот Кожуф, погодокот беше дело на Благој Истатов.

РЕЗУЛТАТИ – 21.КОЛО

САСА – СЛОГА (В) 1:0

БРЕГАЛНИЦА – ПОБЕДА 3:1

ТИКВЕШ – ПЛАЧКОВИЦА 4:1

КИТ ГО – РОСОМАН 2:1

КОЖУФ – ОСОГОВО 0:1

ТАБЕЛА

1.БРЕГАЛНИЦА 55

2.ТИКВЕШ 48

3.КИТ ГО 35

4.КОЖУФ 32

5.ОСОГОВО 29

6.САСА 28

7.СЛОГА (В) 22

8.ПОБЕДА 16

9.ПЛАЧКОВИЦА 11

10.РОСОМАН 8

The post ВМФЛ-ИСТОК: Убедлив Тиквеш, убедлива Брегалница…. appeared first on Sportmedia.mk.

sportmedia.mk