Поранешниот голман на Барселона, Виктор Валдез ја прифати поканата да се врати во каталонскиот клуб како тренер.

Валдез ќе стане тренер на голманите на клупската академија. Шпанецот претходно работеше за Барселона, откако во 2019 година беше назначен за тренер на младите до 19 години. Сепак, откако помина само три месеци на позицијата, го напушти клубот.

На многу начини, неговото заминување беше предизвикано од бројни конфликти со Патрик Клајверт. Во 2020 година, Валдез го презеде тимот на Хорта од шпанската 4-та дивизија.

sportmedia.mk