Македонскиот репрезентативец во алпско скијање Виктор Петков, ја заврши првата трка во велеслалом на светското првенство во Кортина, Италија. Нашиот скијач стартуваше како 85. во ова трка и во моментот кога ја заврши истата го запоседна педесеттото место.

Ова за него беше второ учевство на светските првенства по она во Оре пред две години.

По првата трка води главниот фаворит Алексис Пинтуро, а втората трка е закажана за 13:00 часот.

sportmedia.mk