Вестрбрук влезе во одбраното друштво, личен рекорд за Леброн (Видео)

" alt=

Фаворитите беа успешни против опонентите на единаесетте одиграни натпревари во НБА лигата. Ноќта преку Атлантикот ја обележа Расел Вестбрук кој го забележа 100. трипл-дабл во кариерата. Двоцифрени бројки во три статистички категории имаше и Леброн Џејмс.

Оклахома ја победи Атланта 119:107. Тимот го предводеше Расел Вестбрук кој стана четвртиот играч во историјата со најмалку 100 трипл-дабл оставрувања во кариерата.

Вестбрук мечот го заврши со 32 поени и по 12 скока и асистенции. Пред него на вечната листа се уште Оскар Робетсон (181), Меџик Џонсон (138) и Џејсон Кид (107).

Трипл-дабл забележа и Леброн Џејмс (28 поени, 13 скока, 11 асистенции),а Кливленд славеше во дуелот со Феникс 129:107.

„Кралот Џејмс“ го забележа 14.трипл-дабл во сезоната, што според овој елемент оваа сезона ја прави најуспешна во неговата кариера.

Резултати:

Филалделфија ’76-Индијана Пејсерс 98:101
Вашингтон Визардс-Минесота Тимбервулвс 111:116
Бруклин Нетс-Торонто Репторс 102:116
Њујорк Никс-Далас Маверикс 97:110
Чикаго Булс-ЛА Клиперс 106:112
Њу Орлеанс Пеликанс0Орландо Меџик 108:72
Јута Џез-Детроит Пистонс 110:79
Феникс Санс-Кливленд Кавалирс 107:129
ЛА Лејкерс-Денвер Нагетс 112:103
Оклахома Тандер-Атланта Хокс 119:107.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари