Расел Вестбрук го надигра својот некогашен соиграч Кевин Дурент, и го предводеше својот тим Вашингтон до победа над фаворитот Бруклин со 149:146.

Мечот меѓу двата тима го одбележа несекојдневна четврта четвртина во која се видоа ревија од дури 86 постигнати поени. Во текот на целиот меч водеа гостите, а во финишот Вестбрук и Бредли Бил ја превзедоа инцијативата и ги предводеа домашните до четвртата победа во сезоната.

Вестрбук на крајот дојде до 41 поен со 10 скоскови и две асистенции, а Бил имаше 37 поени. Дурент исто така постигна 37 коша.

Орландо е поразен од тимот на Торонто со 115:102. Домаќините поведоа во петвата четвртина, дојдоа до двоцифрена предност која ја сочуваа до крајот на мечот.

Минесота на свој терен ја годи битката со Кливленд со 109:105.

Минатата ноќ ја одбележа Никола Јокиќ кој имаше дури 47 поени и го повтори својот рекорд на кариерата. Неговиот тим Денвер славеше над Јута со 128:117.

РЕЗУЛТАТИ:

Индијана – Филаделфија 110:119
Торонто – Орландо 115:102
Вашингтон – Бруклин 149:146
Минесота – Кливленд 109:104
Денвер – Јута 128:117