Денеска и официјално стартуваше новата Формула 1 сезона со одржувањето на првиот тренинг. Првата трка се вози во Бахреин, а на фантастичната стаза која е една од најубавите во целиот шампионат, на денешниот треннинг најбрз беше холанѓанецот Маџ Верстапен.

Возачот на Ред Бул беше побрз од Валтери Ботас за 0.503 секунди, додека трет беше возачот на Мекларен Ландо Норис.

 

sportmedia.mk