Великанот на европската кошарка ја заврши сојата кариера

Еден од најдобрите европски кошаркари па и во светот барем кога играл за светско првенство во кошарка Хуан Карлос Наваро, ја заврши играчката кариера.

Долгогодишниот шпански репрезентативец 1997 година дебитирал во дресот на "blaugranu" и целата кариера, освен една сезона кога играл во Мемфист, играл за својот клуб.

Барселона потврдила дека Наваро после успешна кариера ќе биде на функција во клубот.

Со Каталонците освоил 35 трофеи, а меѓу другото и две титули европски прваци 2003 и 2010 година.

Во дресот на "furije" бил светски шампион во 2006, со уште две европски титули, како и две сребра и една бронза од Олимписки игри.

Поврзани

Најнови вести

Коментари