Ракоментиот клуб Вардар вчера загуби од Порто на гостувањето во Португалија во рамките од Лигата на шампионите, но тоа во моментов е најмал проблем за нашиот претставник.

Имено, релацијата за кам бек во Македонија е преку Германија односно Франкфурт, но германските власти имаат протокол според кој секој кој ја посетил црвената зона за коронавирус, а Португалија спаѓа токму во таа ќе мора да одлежи четиринаесет дневен карантин.

Во таборот на Вардар не биле информирани за оваа одлука на Германците при заминувањето, па сега се бара алтернативно решение, како ракометарите да се вратат дома.

Секако првично ќе биде промена на билетите и лет конекција надвор од Германија, а се чека секако да има и официјална информација и од клубот.

 

sportmedia.mk