Вардар не му даде шанси на Кристијанштад

Европскиот шампион Вардар ги заврши настапите во Лигата на шампионите во 2017 година со уште една импресивна партија, победувајќи ги шведските Кристијанштад со неверојатни 31:15 за да ја продолжат победничката низа на 15 меча од Лигата на шампионите.

Гостите во СЦ „Јане Сандански“ се држеа „цврсто“ само на почетокот на мечот, но Вардарци стигнаа до 8:5 водство по 20 минути, а потоа го кренаа „темпото“ и до полувремето разликата дојде на 14:8, со што победата беше обезбедена и пред вторите 30 минути.

Во второто полувреме, Арпад Штербик беше уште подобар, и дури девет минути гостите не успеаја да постигнат гол, а дотогаш Вардар веќе имаше 19:8 предност, по што само рутински го доведоа до крај натпреварот играјќи за својата публика.

Момците на Раул Гоналес се бореа како да се работи за финале и едноставно го декласира рано својот противник и го оставија без шанси за успех на денешниот меч.

Во тимот на Раул Гонзалес, најдобар стрелец беше Тимур Дибиров со седум постигнати гола, Игор Карачиќ постигна пет гола, додека Иван Чупиќ и Хозе Македа имаа по четири гола. Штербик блесна со 17 одбрани. Кај гостите најефикасен беше Соренсен со четири гола.

ВАРДАР – КРИСТИЈАНШТАД  31:15 (14:8)

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари