Очекувано, по Вардар и Пелистер мораше да замине во изолација.

Битолчани имаат позитивни случаи на Ковид-19, па дел од кошаркарите во следните две недели тимот ќе мора да го мине задолжителниот карантин.

Корнавирусот постојано прави проблеми во спортот. Во Вардар, играчите и дел од стручниот штаб по вторпат се заразија со Ковид-19, сега и го проширија вирусот. По дуелот во Кале настрадаа и битолчани.

Токму поради ова викендов ќе има два меча помалку. Одложени се средбите меѓу Вардар и МЗТ Скопје како и Пелистер – ТФТ.

На терените се враќа Работнички, кој ќе биде домаќин на Кожув, мечот се игра во недела, за кога е закажана и пресметката меѓу Куманово и Академија ФМП. Утре во рамките на 14. коло силите ќе ги одмерат Еуроникел и Гостивар.

sportmedia.mk