Голем хендикеп за Вардар 1961 за гостувањето кај Пик Сегед. Единствениот македонски претставник во Лигата на шампионите ќе мора без Борко Ристовски. Искусниот чувар на мрежата има оток на коленото, па нема да може да му помогне на својот тим за реваншот против унгарскиот тим, кој во Скопје славеше со 26-28.

Ристовски кој во изминатите натпревари беше една од главните движечки сили во редовите на Вардар, го враќаше својот тим во игра, ќе мора да паузира неколку дена, па дури следната недела ќе биде познато дали ќе му биде на располагање на тренерот, Стевче Алушовски за дуелите со Елверум на домашен терен.

Ракометарите утре патуваат за Сегедин, мечот се игра во четврток. Засега освен Ристовски, сите останати се добра здрваствена состојба.

sportmedia.mk