Некогашната ѕвезда на Ајакс, Реал Мадрид, Тотенхем, Хамбургер, еден од најдобрите холандски играчи на сите времиња, Рафаел ван дер Варт, имаше што да каже за настапите на Тимо Вернер. Скапоцениот напаѓач на Челзи, кој се “прослави“ и против Македонија во Дуисбург, кога на 1:1 утна зицер, а ние казнивме и победивме со 2:1 беше жестоко критикуван од Ван дер Варт.

Славниот Холанѓанец со небирани зборови говореше за Вернер…

Тимо е супер брз играч, и тоа може да ви користи кога играте на гости, кога сте под притисок. Но тоа негово спуштање на главата и трчање наоколу…Вернер со таа брзина и со тој начин на играње ми делува како “слеп коњ“. Така играше и во Германија, во Лајпциг“ ништо нема сменето во Челзи“ рече поранешната фудбалска ѕвезда.

sportmedia.mk