Еден од најдобрите дефанзивци на светот, холандскиот репрезентативец и член на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк, објави дека нема да биде дел од следното Европско првенство.

Тој нема да време да се рехабилитира од тешката повреда на коленото, и ќе биде подготвен да се врати на терен дури на стартот на следната сезона.

„Се повредив пред седум месеци и мислам дека не сум подготвен во моментов да се вратам на терен“ – изјави Ван Дајк за медиумите во Англија.

Како што е добро познато, Холандија е во групата заедно со Македонија.

sportmedia.mk