Холандската фудбалска легенда Марко Ван Бастен во едно интервју дадено деновиве беше запрашан околу квалитетите на Ерлинг Халанд, новата топ европска фудбалска звезда. Норвежанецот во моментов е еден од најдобрите напаѓачи во Европа, но во бундеслигата секако дека сеуште е во сенка на Роберт Левандовски

„Дали Халанд е новиот Левандовски? Мислам дека Халанд е подобар од Левандовски. Иако е многу млад, тој и во моментов има многу искуство, квалитет мечеви во нозете. Не можеме со оглед на неговата младост и да замислиме за што се е способен. Тој е многу интелегентен играч, има добра техника, постигнува многу голови. Тоа е многу посебно момче и фудбалер“ – изјави Ван Бастен.

 

 

sportmedia.mk