Во терминот од 21 часот се одиграа последните пет натпревари од последното, 38 коло во шпанската Ла Лига. Барселона, кој одамна ја прослави шампионската титула е поразена во Виго од тимот на Селта, а поинтересно беше во борбата на дното.
Покрај Елче и Еспањол, во понизок ранг патува и Ваљадолид. Клубот чиј сопственик е бразилскиот Роналдо од идната сезона ќе игра во Сегунда.
Вечерва Ваљадолид немаше среќа одигра без голови со Хетафе и го освои 18. место на табелата. Тоа значеше и опстанок за Хетафе, а притоа Алмерија и Валенсија останаа во прволигашки ранг откако и ремијата со Бетис односно Еспањол им беа доволни.
Ваљадолид заврши со 40 бода на 18 позиција, а Алмерија место погоре со 41 бод, а над неа Валенсија, Хетафе и Кадиз со по 42 бода.
Во ЛШ ќе играат Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Сосиедад но и Севиља како освојувач на овогодишната Лига Европа иако заврши на деветтото место во првенството. Во ЛЕ одат Виљареал и Бетис, а во ЛК тимот на Осасуна.


sportmedia.mk