Георгино Вајналдум во следниот период ќе биде дел од тимот на Барселона. Реномираниот Италијански новинар Фанрицио Романо ја објави оваа информација, вечејќи дека сите детали околу трансферот на 30. годишниот холанѓанец се вече договорени.

Баерн Минхен исто така беше опција за дефанзивецот, но желбата на Вајналдум да настапува за тимот од Ноу Камп. Вајналдум го одигра последниот меч за Ливерпул со акпитенската лента и едвај ги задржа солзите кога даваше изјава.

„Сакав да остана тука, но не се договоривме искрено. Конекцијата која ја создадов со навивачите за овие пет години е неверојатна. Благодарам за се“  – изјави Вајналдум.

 

sportmedia.mk