Сарагоса за која игра и македонскиот репрезентативец Џејкоб Вајли си ги замрси сметките околу пласманот на завршниот турнир во ФИБА Лигата на шампиони. На првото гостување во Топ 16 фазата претрпе убедлив пораз кај Бросе Бамберг. Резултатот 117:76. Германската екипа имаше неверојатен шутерски ефект од 21. тројка.

Вајли беше најдобар кај шпанската екипа, а самиот не можеше да ја спаси од пораз. Македонскиот репрезентативец реализираше 18. поени и два скока за нецели 20 минути на теренот.
По три кола Сарагоса има скор од 2-1 во групата Л.

 

sportmedia.mk