Францускиот селектор Дидие Дешамп го повика играчот на ПСЖ Абду Диало за репрезентацијата на Франција. Меѓутоа доби „корпа“ од него, затоа што овој одлучил да игра за друга репрезентација.

Диало во иднина ќе настапува за селекцијата на Сенегал. Тој донел одлука, и му ја соопштил на селекторот, со што Дешамп мора да бара друго решение.

Инаку овој играч игра како стопер, а и неговата замена Дан-Аксел Загаду од Дортмунд, во иднина реши да настапува за Брегот на слоновата коска, и со тоа Франција загуби двајца стопери.

 

sportmedia.mk