Германскиот првак Баерн Минхен одигра 1:1 на домашен терен против Унион Берлин во рамките на 28. коло на Бундес лигата. Младиот напаѓач Мусиала погоди во 68. минута за предност на „Баварците“, меѓутоа бод за берлинската екипа спаси Ингвартсен во финишот на натпреварот. Ова е првпат Унион да биде непоразен на „Алијанц арената“. Инаку за Баерн денеска дебитираше 20-годишниот Тијаго Дантас кој е играч од средниот ред.

А дури седум гола имаше на мечот меѓу Ајнтрахт и Волфсбург што се одигра во Франкфурт. Ајнтрахт победи со 4:3.

Херта одигра 2:2 против Борусија Менхенгладбах, додека Вердер на свој терен изгуби од РБ Лајпциг со 1:4.

sportmedia.mk