Дисциплинскиот комитет на УЕФА го суспендираше дефанзивецот на Славија Прага, Онджеј Кудела и тој нема право на настап на мечот од четвртфиналето во Лигата на Европа против Арсенал во четврток.

Причината за оваа одлука е фактот што продолжува истрагата за инцидентите што се случија на 1/8-финалниот натпревар на турнирот меѓу Славија и Глазгов Ренџерс .

Да потсетиме, по натпреварот, тренерот на тимот од Глазгов, Стивен Џерард, пријави дека играчот за врска Глен Камара бил расистички навредуван од страна на Кудела. Славија ги отфрли обвинувањата и изјави дека Камара го удрил Кудела по главата по натпреварот, што укажува на тоа дека Џерард видел што се случува, но лаже.

УЕФА отвори случаи и против Кудела и против Камара. Одлуката сè уште не е донесена.

sportmedia.mk