Поранешниот фудбалер на Ајакс Херге Хуфрад го загуби жовотот на 35 години како последица на ранување во глава откако пробал да раздели гости на една забава, пренесува холандски Телеграф.

Хуфрад бил пренесен во болница во Амстердам каде бил опериран во неделата, но денеска починал. Од полуцијата го идентификувале осомничениот, но се уште не е уапсен.

Хуфрад ја почнал кариерата во младинската школа на Ајакс (од 1994 до 2004 година), а потоа играл за РКЦ Валвијк, Алмере и Телстар. Потоа направил двегодишна пауза, па решил да се врати со настап за аматерскиот Де Фолвијкерс од Амстердам.

На социјалните мрежи со порака на жалост се огласи Рајан Бабел кој му бил другар уште од младинските тимови на Ајакс.

sportmedia.mk