Дека италијанскиот фудбал и случувањата во него знаат да бидат непредвидливи тоа не е новина. Се случувале скандали и тоа големи, караници, суспензии. По една голема караница помеѓу некогашниот тренер на Наполи, Мауруцио Сари и првиот човек на клубот, Аурелио Де Лаурентис Сари и си замина од Неапол. Беше тоа во 2019 година, а потоа Сари замина во Јувентус. И од таму доби отказ, а по проблемите кои Наполи ги има на резултатски план денешен Туроспорт вели дека е можно повторно да биде ангажиран.

Наполи не е задоволен од Џенаро Гатузо. Тој беше пред отказ, па го победи токму Јувентус и се спаси. Но следуваше 2:4 поразот од Аталанта, како и испаѓањето од Лига Европа од Гранада, што никако не е добро. Па така, јавноста е се пожестока кон Гатузо, се бара одговорност, а познавајќи го Де Лаурентис и како тој ги влече потезите, можно е од понеделник Наполи да има нов кормилар.

 

sportmedia.mk