Се чини дека најавите дека Езџијан Алиоски во јуни ќе се пресели на Босфорот, се остваруваат. Имено како што денеска известуваат речиси сите турски медиуми, почетните преговори меѓу Македонецот и Галатасарај завршиле успешно, и дека Џани е многу, многу блиску до потпис со едне од најголемите клубови во Турција.

Познато е дека веќе неколку месеци во Англија, посебно меѓу фановите на Лидс се водеше расправа дека Џани му треба на Лидс, дека се клубот мора да му даде добра понуда на нашиот репрезентативец, но очигледно е дека тоа не дошло, поточно понудата не била толку добра за Џани. Алиоски со Лидс е “врзан“ до јуни оваа година и потоа е слободен, па е Галатасарај за речиси без пари ќе успее да донесе екстра засилување.

Инаку Алиоски досега има играно за екипите на Шафхаузен, Лугано и сега е во Лидс. Има одигра 354 официјални мечеви на кои постигнал 50 голови и забележал 43 асистенции.

 

sportmedia.mk