Томас Тухел го предводеше Челзи до третото финале во Лигата на шампионите, во која има само една титула од 2012 година. До последната фаза од битката за тронот, премиер-лигашот дојде откако го совлада Реал Мадрид со 2-0, кој пак остана на рекордните 13. титули.

Германскиот тренер и предводник на Челзи на оваа средба влезе во историјата на Лигата на шампионите, како прв тренер кој со два различни тима успеал да влезе во финалето две години по ред. Елитното европско клупско натпреварување за првпат се одржа во сезоната 1955/56, тогаш под името Куп на шампиони.

Тухел минатата година со ПСЖ играше во финалето, но беше совладан од Баерн, сега за противник ќе го има Сити.

 

sportmedia.mk