Стефанов Цицпас не успеа да ја искористи вистинската шанса да се најде во финалето на Индијан Влес, на кој не играа фавортите како Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал…Тој својот настап го заврши во четвртфиналето.

Пред да го напушти Мастерсот предизвика бура. Даде интересна изјава и ги натера тенисерите да се запрашаат, иако во јавноста не излезе со имиња.

„Тенисот е мојата страст. Од секогаш сакав да се занимавам професионално. Секој има свои цели, сака нешто да стане во живтот. Понекогаш е тешко, патувањата, животот во хотелски соби, но во исто време е возбудливо“.

Грчкиот тенисер имаше порака до своите колеги.

„Мислам дека некои играчи не се благодарни. Некои од нив изјавија дека се занимаваат со овој спорт поради пари, други пак дека нема што да прават. Јас би рекол дека ми е судено да играм тенис. Не гледам со што друго би се занимавал“.

sportmedia.mk