Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски повторно стрела во кипарскиот шампионат. Денеска во плеј-офот Тричко, инаку капитен на АЕК, ја затресе мрежата на Олимпијакос Никозија во 11 минута од пенал за водство на својот тим.

На почетокот на второто полувреме стратегот на Олимпијакос Чедомир Јаневски направи три измени и тоа го смени ритамот на домашните. Захариу во 63 минута изедначи, а само пет минути подоцна Сантана Кабрера донесе пресврт за Олимпијакос и победа од 2:1.

За АЕК цел меч покрај Тричко одигра и Стефан Спировски.

АЕК е претпоследен во плеј-оф табелата за титулата, а Олимпијакос е последен.
Тричко има четири гола во плеј-офот.

sportmedia.mk