Јорданскиот боксер Рашид Ал-Свејсат почина денеска на 19-годишна возраст, само 10 дена по борбата на Светското првенство за млади во Полска.

Во третото коло од шампионатот, Ал-Свејсат боксуваше против Естонецот Антон Виноградов во категорија до 81 килограми. Јорданецот беше нокаутиран, по што ја загуби свеста во рингот.

Тој бил пренесен во болница каде му била направена итна операција на мозокот. Една и пол недела подоцна, боксерот почина.

sportmedia.mk