Ужас на патеката во Донингтон

Трагедија која го шокираше светот: Млад возач остана без двете нозе по судар на трка во Формула 4 (Видео)

Младиот возач во Формула 4, Британецот Бил Монгер (17), доживеа тешка несреќа на трката во Донингтон парк по која лекарите мораа да му ги ампутираат двете нозе.

Монгер доживеа несреќа на трката, отккао со совјот болид удри во во друг кој застана на патеката откао му застанал моторот.

Трката беше прекината, а брзо реагираше и лекарската екипа. Младиот возач со хеликоптер веднаш беше префрлен во болница, а лекарите мораа да му ги ампутираат двете нозе, кои беа целосно смачкани во несреќата

На друштвените мрежи е покрената е иницијатива за помошна младиот возач, а веќе се собрани 360.000 евра.

Возачите во Формула 1, Британците Луис Хамилтон и Џенсон Батон се огласија на социјалните мрежи и му прижија помош и поддршка на маладиот возач.

Поврзани

Најнови вести

Коментари