И по вторпат оваа сезона, Мартин Томовски е победник во македонското дерби во Бундес-лигата против Жарко Пешевски. Иако Лудвигсхафен котира во долниот дел на табелата, сепак успеа да дојде до нов триумф против Штутгарт совладувајќи го со 28-24.

Домашниот состав работата ја заврши во првото полувреме, имаше позитива од шест гола (14-8), до крајот лесно го приведе дуелот.

Пешевски беше стрелец на еден гола од два обиди, на другата страна Томовски запиша шест одбрани.

До голем триумф дојде и Филип Миркуловски и неговиот Вецлар, на домашен терен го совладаа Фуксе Берлин со 28-27. Македонскиот репрезентативец не се запиша во листата на стрелци.

 

sportmedia.mk