По се изгледа дека толку беше од љубовта меѓу фановите на Фенербахче и Месуд Озил. Германскиот репрезентативец со турски корени во зимскиот преоден рок го засили гигантот од Босфорот, фановите беа во екстаза, но тргнаа работите кон полошо. Имено Месуд Озил не е ни бледа сенка од оној Озил од времето кога играше во Реал Мадрид, Арсенал или репрезентацијата и кога беше во свое време еден од најдобрите играчи за врска во светот.

Со него во тимот Фенер има дури три порази на последните пет меча, а неговиот личен учинок е повеќе од мизерен.

Ете затоа фановите се разочарани, сега се вратат против својот довчерашен љубимец.

Во одбрана на Озил застана некогашниот напаѓач на Фенер, Ридван Дилмен:

Не ни очекувам дека нешто и ќе направи во изминатиот период. Да се потсетиме дека тој речиси една година беше надвор од фудбалот. Околу него не се градеше тимот, па затоа очекувам тој да блесне наредната сезона. Јас ја респектирам неговата посветеност“ изјави Дилмен.

sportmedia.mk