Александар Тодоров, селекторот кој ја водеше Македонија низ квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година, е на чекор до финалето во Купот на Романија.

Тој со неговоиот тим на Крајова по две продолжија ја совладаа Стеауа Букурешт со 82-78 и се пласираа во полуфиналето. Избраниците на Тодоров добро го отворија мечот, поведоа со 18-8, но следните две четвртини му припаднаа на противникот, во финишот на последниот период, Крајова имаше позитива од два коша, но Стеауа изедначи за продолжение и вистинска неизвеност.

Во полуфиналето Тодоров и неговите момци ќе играат против Волунтари, овој меч на програмата е утре, а Купот се игра во Клуж.

ФОТО: ligadebaschet


sportmedia.mk