Момчето кое за многу кратко време се најде во центарот на вниманието конечно ја отвори душата.

Љубителите на тенисот имаа можност да го проследат спектаклот во финалето на Ролан Гарос, каде се сретнаа најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас.

Новак имаше многу потешкотии во првите два сета, во тие моменти доби голема поддршка од првиот ред на трибините каде се наоѓаше Матео, момче од Мексико, кое успеа да го врати нашиот ас во мечот.

По големиот пресврт, Ноле му даде рекет на малото момче, а таа слика го обиколи целиот свет.

– Не знаев дека Ѓоковиќ ме слуша, се изненадив што тој ме слушна воопшто – ја започна приказната Матео за Imagen Deportes.

– Сè започна во полуфиналето против Надал, во кое бев поканет. Дури и тогаш, му дадов совети, пораки за мотивација, му велев: „Можеш да го направиш тоа“, „Не е ништо страшно“, „Добра стратегија, продолжи така“ и го мотивирав да продолжи со тоа. Јас го реков тоа на англиски јазик. Мислев дека не може да ме чуе, но на мое изненадување конечно почувствував дека може да ме чуе.

– Ми се чинеше скоро невозможно, бидејќи Надал е крал на пресврти. Ми се чинеше многу тешко, но јас продолжив да го мотивирам – вели Матео и објаснува понатаму:

– Не играм тенис, но навистина сакам да го гледам натпреварот. И јас имав среќа да ме поканат на последниот натпревар. Многу ми се допаѓа тој спорт. Играм фудбал. Во Мексико ја поддржувам Америка, а во странство го поддржувам Мадрид од се срце, но засега ПСГ.

– На крајот, тој ми донесе капа. И почувствував дека кога ми го даде капачето и кога веќе малку ме запозна, ми пријде подоцна и му реков „Честитки, ти си супер“ и тој си замина. Се врати подоцна и ми даде рекет. Тоа искуство е бесценето, јас ќе го задржам рекетот, вели Матео.