Нема никакви дилеми дека играч на 23.коло е Марко Јовановски, голманот на Академија Пандев. Да, неговите соиграчи одиграа одлично на дербито со Работнички, на кое струмичани славеа со 2:0. Но кога се кршеше резултатот, е тогаш на сцена стапи Јовановски, Одбрани пенал а потоа фати и неколку зицери, просто го “излуде“ Работнички. Она што му го даде во Струмица пред еден месец на скопскиот тим, сега му го зема, и тоа со стил. Покрај него во тимот на колото се и Манев, Томовски и Крстовски од А. Пандев. Ште во тимот на колото се и Мишевски и Баша (Борец), Абдула (Ренова), Тантуровски и Ивановски (Силекс), Нафиу (Шкендија), Глигоров (Шкупи).

ИГРАЧ НА КОЛО

МАРКО ЈОВАНОВСКИ

Тим: Академија Пандев

Роден: 24.07.1988 во Скопје

Кариера: Работнички, Вардар, Тетекс, Шкендија, Етникос, Пелистер, Македонија ЃП, Гостивар, А.Пандев

 

sportmedia.mk