Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хег, изјави дека Маркус Рашфорд е важен во неговите планови да го направи тимот најдобар клуб во светот и го повика напаѓачот да остане на Олд Трафорд за да ги исполни своите амбиции.

Јунајтед последен пат триумфираше во Премиер лигата во 2013 година и нема освоено трофеј откако ја освои Лигата на Европа во 2017 година. Тоа е најдолгиот пост на неосвоен трофеј на Олд Трафорд во последните 40 години, но тимот има значителен напредок во Тен Хаг како на играчки така и на резултатски план.

Рашфорд е во одлична форма, беше незаменлив стартер за тимот од Манчестер. Откако се врати од Светското првенство во Катар, младиот центарфор постигна 9 голови на 9 натпревари во англиската Премиер лига, со што се искачи на 17 во сите натпреварувања.

„Мислам дека тој разбира дека Манчестер Јунајтед е вистинскиот клуб за него. Исто така овде, во овој тим, тој го игра својот најдобар фудбал“ – изјави Тен Хаг.

 


sportmedia.mk