Доцна попладнево од САД дојде тажна вест. Почина Елџин Бејлор, еден од најголемите легенди во НБА и ЛА Лејкерси.

“Засекогаш ќе биде дел од нашето семејство“ објавија од страна на Лејкерси, актуелните шампиони во НБА.

Бејлор почина на 87 години.

Играше само за Лејкерси, уште од 1958 година и тоа во времето кога овој тим беше во Минеаполис. Со нив се пресели во Лос Анџелес. Беше 11 пати учесник на ОЛ – стар.

Помладите го паметат како оперативец на ЛА Клиперси.

Иако важи за еден од најголемите во историјата, интересно е тоа што никогаш не освои “прстен“ со Лејкерси, иако играше дури во 8 финалиња во НБА, од кои дури против Бостон Селтик.

 

sportmedia.mk