Српската ракометна репрезентација веќе се пласира на Европското првенство 2022 година, откако челниците на федерацијата на Белгија ја известија ЕХФ дека се откажуваат од квалификациите.

„Со тешко срце моравме да ја известиме ЕХФ дека се откажуваме од квалификациите за ЕП. Направивме се што се бараше од нас, но свесни дема дека ЕХФ мора да го почитува својот календар. Одлуката ја донесовме по консултација со играчите, тренерите. Ќе беше неодговорно да го ризикуваме здравјето на играчите“, се вели во известувањето на ракометната федерација на Белгија.

Се чека само официјална потврда од ЕХФ. На Србија и остана уште еден меч со Грција, но со оглед на тоа дека имаше одличен старт, ја совлада Франција, а потоа одигра реми, веќе е јасно дека е патник на ЕП.

sportmedia.mk