Спортинг Лисабон е сензационален шампион на Португалија. Иако на почетокот на сезоната му се даваа само 3% шанси на тимот од „зелениот дел“ на Лисабон, сепак, на крајот ја освоија титулата во првенството.

Спортинг стана шампион благодарение на победата од 1:0 над Боависта вечерва во меч во кој имаа целосна доминација, и во меч во кој погодија и три стативи.

Инаку во пролетниот дел, во Спортинг играше и Стефан Ристовски кој пред два дена славеше титула со Динамо Загреб.

Последен пат Спортинг беше првак во сезоната 2001/02.

sportmedia.mk