Две победнички во паралелниот велеслалом на Светското првенство во алпско скијање во Кортина д’Ампецо. Италијанката Марта Басино и Австријката Катарина Линзбергер имаа идентично време и поради тоа двете застанаа на највисокото место на пиедесталот делејќи го златниот медал. Првично беше објавено дека Басино е победничка, за подоцна по прегледување на резултатите да се востанови дека двете имале идентично време.

Поради тоа го освоија првото место. Третото, односно бронзата и припадна на Американката Паола Молцан која беше подобра од Французинката Теса Ворли во дуелот за третото место.

Да потсетиме дека во машка конкуренција во оваа дисциплина победи Метју Фавре.


sportmedia.mk