Французинот Матје Фавре е победник на денешниот велеслалом во рамките на Светското првенство во Кортина д’Ампецо.

Фавре го освои златниот медал откако беше подобар во двете финални трки и оствари вкупно време од 2:37.25, додека за 63 стотинки послабо време имаше Италијанецот Лука Де Алипрандини, додека бронзата замина на градите на Марко Шварц од Австрија. Хрватот Филип Зубчиќ заврши на четвртото место, а Швајцарецот Лоик Мелард го комплетира Топ 5.

Ова е прво злато за француски скијач во велеслаломот на СП по 1968 година.

Денеска настапија и македонските аплинисти. Борјан Стрезоски и Виктор Петков не се квалификуваа во финалето.

sportmedia.mk