Далас од самиот почеток го контролираше мечот, разликата во првата четвртина беше плус 12, но Клиперси се вратија на три негатива 30-33. Во финишот на вториот период успеаја и да поведа, но Далас со серија од 11-0 на одморот замина со 55-60.

Откако третата четвртина мина во знакот на Далас, во решавачката беше возбудливо се додека Клиперси не потфрлија. Дончиќ и неговите соиграчи беа најдобри кога беше најпотребно, додека на другата страна противникот целосно застана.

Лука Дончиќ со 31 поен, 11 асистенции и 10 скока беше лидер кај победничкиот тим, Тим Хардавеј постигна 21, на другата страна Кавај Ленард имаше 26 поени, Пол Џорџ 23.

Победа на гостински терен оствари Портланд, кој го совлада Денвер со 123-109. Бруклин пак беше подобар од Бостон со 104-93, Дурент со 32 поени и Ирвинг со 29 поени ги предводеа Нетси. На последната средба Милвоки го победи Мајами со 109-107.

sportmedia.mk