Словенија има полуфиналист на Ролан Гарос. За првпат во историјата една тенисерка од оваа поранешна југословенска република се пласира во полуфинале на Грен слем турнир. Тамара Зиданшек денеска ја совлада Паула Бадоса, 33. на ранг листата, со 2-1 (7-5, 4-6, 8-6) и се најде во полуфиналето.

Таа за противник во полуфиналето ќе ја има подобрата од дуелот меѓу Рибакина и Пављученкова. Тој меч е во тек.


sportmedia.mk