Нашата кошаркарска репрезентација утревечер во Скопје се среќава со Шпанија во меч од квалификациите за Светскиот Куп 2023 година. Не треба да се трошат зборови за квалитетите на “фуријата“, впрочем оваа селекција е најдобра во светот од последниот Мундијал.

Сепак Шпанците се многу внимателни во пресрет на натпреварот, за тоа најмногу говори изјавата на нивниот селектор Серџио Скариоло за тамошните медиуми…

Македонија може да ни направи проблеми, посебно тука мислам на Џејкоб Вајли. Противникот има ниски играчи, плејмејкери кои се многу агресивни. Да, ние сакаме да победиме, но мора да одиграме на високо ниво. Нема да биде лесно, но ние сме подготвени“ посочи селекторот на Шпанија.

sportmedia.mk