Манчестер Сити е блиску до пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите откако вечерва со 2:0 славеа на гостувањето во Менхенгладбах кај Борусија. „Граѓаните“ водеа по првото полувреме со голот на Бернардо Силва во 29 минута, а во вториот дел и Габриел Жесус се запиша во листата на стрелци, а асистент беше Силва.
Тој резултат остана до крајот што значи дека момците на Гвардиола се најдоа во одлична шанса за место во четвртфиналето. Следува реванш, а нормално шансите за Борусија за сензација се сведени на минимум.

sportmedia.mk